Saturday
11.32°C / 14.15°C
9.25°C / 21.27°C

Calificare cu sacrificii: Eduard Sandu a fost eroul Hușanei!

ACS Hușana Huși s-a calificat în turul 4 al Cupei României, după ce a trecut, scor 2-1 (0-1) de Știința Miroslava.

Partida s-a disputat în prezența a 500 de spectatori, fiind primul joc cu public pentru formația antrenată de Florin Croitoru după o ”pauză” de aproximativ doi ani.

Partida a fost una extrem de frumoasă, ambele echipe jucând la sacrificiu. Deși a început mai bine jocul, echipa hușeană a fost condusă după prima jumătate de oră, ieșenii deschizând scorul prin Irinel Popescu.

A urmat o a doua repriză dinamică, cele două echipe jucând cu garda jos, spre deliciul publicului, care a trăit la intensitate fiecare fază. Din păcate, fotbalul la sacrificiu face și victime. Florin Croitoru i-a pierdut, pe rând, pe George Dănăilă, fractură de picior, și Cătălin Solomon, care și-a pierdut cunoștința pe teren, după ce a fost făcut sandvich de adversari.

Din păcate, arbitrul a tratat cu superficialitate cele două faze, neacordând nici măcar cartonaș galben, deși era acoperit de regulament să ia asemenea decizii.

După o pauză de mai bine de 20 de minute, preț în care fotbaliștii de la ambele echipe își făceau cruce și se rugau pentru sănătatea lui Cătălin Solomon, Hușana a prins mai mult curaj, iar Eduard Sandu, într-un interval de cinci minute aduce bucurie în tabăra hușenilor. Mai întâi, fotbalistul egalează din penalty (min.87), pentru ca la ultima fază a meciului să reia pe lângă portarul Miroslavei direct în poartă, reușită ce aduce calificarea Hușanei în următoarea fază a competiției.

A fost o calificare cu sacrificii enorme, însă una meritată și sărbătorită împreună cu fanii de către jucătorii Hușanei.