LPS Vaslui întâlnește sâmbătă, de la ora 17, acasă, pe AFC Metalul Buzău, în faza eliminatorie 3 a etapei naționale a Campionatului Județean U17 la fotbal.
Fotbaliștii pregătiți de profesorul Mihai Tătaru sunt practic la un meci de semifinalele acestei competiții. Partida este programată pe terenul 2 din complexul sportiv Municipal, de la ora 17.
LPS Vaslui este câștigătoarea fazei județene, după ce a trecut de Viitorul Bârlad, scor 1-0, în semifinale, și Juniorul Bârlad, 4-0, în finală,
LPS Vaslui U17 a câștigat la masa verde meciul din turul 1 eliminatoriu, după ce câștigătoarea județului Iași a anunțat că nu participă în competiție.
În turul 2 eliminatoriu, lps-iștii vasluieni au învins, în deplasare, pe FC Dinamo Bacău, scor 3-1.
Golurile echipei vasluieni au fost marcate de Alex Moisei (2) și Sorin Mihălcianu.
Juniorii U17 de la LPS Vaslui au parte de un sezon de excepție. Aceștia s-au oprit în sferturile de finală ale Campionatului Național de fotbal U17, fiind învinși de FC Bacău (0-5), aceeași echipă eliminându-i și din Cupa României Național U17, tot în faza sferturilor de finală, scor 2-4.
De asemenea, aceeași generație de la LPS Vaslui a fost la un pas de turneul final al ONSȘ-Cupa ISF, fiind finalista fazei regionale.