10.45°C / 23.8°C
Tuesday
11.68°C / 24.67°C

Rapid Brodoc termină sezonul cu un succes în fieful lui Șomuz Fălticeni

Rapid Brodoc a dat lovitura acolo unde nimeni nu se aștepta. Adversara, Șomuz Fălticeni, era invincibilă acasă de patru ani. Însă, formația antrenată de Romică Dorin a pus capăt acestei performanțe, obținând un succes meritat, scor 2-1.

Codruț Anghel a fost cel care a marcat golul victoriei cu două minute înainte de fluierul final. Gazdele au deschis scorul, în minutul 21, prin Andrei Merticariu, pentru ca argentinianul Ilan Rappoport să egaleze în debutul părții a doua.

Astfel, Rapid Brodoc devine campioana play-out-ului, cu 5 victorii, 2 remize și o înfrângere, golaveraj 17-7. Romică Dorin a strâns cu echipa 17 puncte, mai multe decât a acumulat Brodocul în sezonul regular.

Formația vasluiană se poate lăuda cu cel mai bun atac și cea mai bună apărare din play-out, fiind peste Știința Miroslava, care a terminat play-out-ul pe prima poziție, grație punctelor acumulate în sezonul regular.