9.73°C / 20.17°C
9.87°C / 21.76°C

A treia victorie la rând! CSM Vaslui-CSM Reșița 25-23 (13-10)

CSM Vaslui obține cel de-al treilea succes consecutiv în Liga Zimbrilor.

După Bacău și Botoșani, formația vasluiană a trecut și de CSM Reșița, scor 25-23 (13-10).

Vasluienii s-au aflat la conducerea jocului în permanență. Practic, de la 0-1, formația antrenată de Alin Bondar nu a mai cedat pe tabelă, cea mai clară diferență a primei reprize fiind de patru goluri, scor 10-6, în minutul 22.

În partea a doua s-a remarcat Răzvan Chiratcu, tânărul handbalist contribuind la cea mai mare diferență a meciului, cu opt minute înainte de fluierul final Vasluiul având cinci goluri avans, scor 22-17.

În ultimele patru minute, la scorul de 25-21, vasluienii s-au relaxat, ratând mai multe oportunități de menținere a unei diferențe confortabile, obținând, în cele din urmă, o victorie la două goluri, scor 25-23. Succesul este pe deplin meritat, iar CSM Vaslui urcă în clasament pe locul 9, cu 16 puncte.

Pentru formația vasluiană au marcat Gabriel Cumpănici 7, Răzvan Chiratcu 7, Andrei Popa 4, Alin Petrea 3, Silvian Amihăesi 2, Vlad Hușanu 1, V. Kasatkin 1.